Artvin Halk Sağlığı Müdürlüğü
ANASAYFA THSK MÜDÜRLÜĞÜMÜZ ŞUBELERİMİZ AİLE HEKİMLİĞİ HABER DUYURU FACEBOOK'TA BİZ BİZE YAZIN İLETİŞİM

HALK SAĞLIĞI MÜDÜRLÜĞÜ

 »  Müdürlüğümüz Hakkında
   »  Teşkilat Şeması
   »  Halk Sağlığı Müdürü
   »  Halk Sağlığı Müdür Yardımcısı
   »  Şubelerimiz

HİZMET STANDARTLARI


E-POSTA GİRİŞİ


Aşılı Çocuk, Sağlıklı Çocuk

Aşılı Çocuk, Sağlıklı Çocuk

Artvin Halk Sağlığı Müdürlüğü

İlk kez Ekim 2005 tarihinde başlayan ve bu yıl 11. kez düzenlenecek olan “Avrupa Aşı Haftası” etkinlikleri 24 – 30 Nisan 2016 tarihleri arasında yapılacaktır. “11. Avrupa Aşı Haftası” nın ana teması, siyasi, mesleki ve kişisel düzeylerde bağışıklamaya olan taahütün yenilenmesine olan ihtiyacın öne çıkarılması olarak belirlenmiştir.

Ülkemizde, 1981 yılından bu yana Sağlık Bakanlığı tarafından “Genişletilmiş Bağışıklama Programı” yürütülmektedir. Programın amacı, aşı ile önlenebilir hastalıkların ve bu hastalıklardan kaynaklanan sakatlık ve ölümlerin engellenmesidir. Bu program kapsamında; boğmaca, difteri, tetanoz, kızamık, kızamıkçık, kabakulak, tüberküloz, çocuk felci, hepatit B, Hemofilus influenza tip b, konjuge pnömokok, hepatit A ve suçiçeği aşısı tüm bebeklerimize ücretsiz olarak sağlık kuruluşlarında uygulanmaktadır.

İleri yaş nüfusunun giderek artığı ülkemizde, kronik hastalıklarda ve kanserlerde artış eğilimi meydana gelmektedir. Bu durum erişkin bağışıklamasının daha ön plana çıkmasına neden olmaktadır. Bakanlığımız, erişkin bağışıklamasının artan öneminin farkındadır. Gerek çocukluk döneminde temel bağışıklaması yarım kalan gerekse bağışıklamanın pekiştirilmesi amacıyla ek aşılamalara ihtiyacı olanlar ile yaşlılar, kronik hastalığı olanlar, immun yetmezliği bulunanlar ve diğer risk gruplarındaki kişilerin enfeksiyon hastalıklarından korunması hedefleri doğrultusunda aşılama çalışmalarını yürütmekte ve desteklemektedir.

Aşılanmanın, aşılanan bireyin hastalıklardan ve onların yol açtığı sakatlık ve ölümden koruması gibi kişisel yararları yanında toplumsal yararları da vardır. Aşılanarak bağışık hale gelmiş bireylerden oluşan toplumların, hastalıkların yayılmasına karşı direnç göstermeleri toplumsal yararın en büyük göstergesidir.  Bu yolla, aşı uygulanma yaşından küçük olan bebek ve çocuklar, yeterli immun yanıt oluşturamayan immun yetmezlikliler, yaşlılar, aşı kontrendikasyonu olduğu için aşı yapılamayan bireyler, aşı yapılmış ancak bağışıklık düzeyi azalmış bireyler de korunmuş olurlar. Bu dolaylı etki, toplumsal bağışıklık olarak adlandırılır. Toplumsal bağışıklığın sağlanabilmesi için uygulanan aşının etkili olması yanı sıra gerekli aşı kapsayıcılık hızına da ulaşılmış olması gereklidir.

Sağlık personelimizin başarılı çalışmaları, anne ve babaların çocuklarını aşılatmaları konusundaki duyarlılığın artması sonucunda yüksek aşılama yüzdelerine ulaşılmış ve bunun sonucunda ülkemizde aşı ile önlenebilir hastalıkların sayısı ve bu hastalıkların yol açtığı ölümler oldukça azalmıştır.

Ülkemizde gerçekleştirilecek olan Avrupa Aşı Haftası etkinliklerinde öncelikle kızamık ve polio eksik aşılı ve aşısız 5 yaş altı çocukların aşılarının tamamlanması ve erişkinlerde de aşılanma talebinin artırılması çalışmaları yürütülecektir.

Bu yıl 24-30 Nisan 2016 tarihlerinde gerçekleştirilecek olan 11. Avrupa Aşı Haftası etkinlikleri ile yine aşılama konusunda sağlık personelinin duyarlılığının ve toplumun farkındalığının arttırılması yolu ile öncelikle kızamık ve polio eksik aşılı ve aşısız 5 yaş altı çocukların aşılarının tamamlanması ve erişkinlerde de aşılanma talebinin artırılması hedeflenmektedir.

“Aşılı Çocuk, Sağlıklı Çocuk”

 

Bu sayfa 382 defa görüntülenmiştir   |   Bu sayfayı Word'e aktar

HASTALIKLAR HAKKINDA

KIRIM KONGO KANAMALI ATEŞ(KKKA) EĞİTİMİMİZ YAPILDI

KIRIM KONGO KANAMALI ATEŞ(KKKA) EĞİTİMİMİZ YAPILDI Artvin HSM

LEJYONELLA HASTALIĞI HAKKINDA EĞİTİM VERİLMİŞTİR

LEJYONELLA HASTALIĞI HAKKINDA EĞİTİM VERİLMİŞTİR Artvin İSM
   YÖNETİM ŞEMASI - BİRİMLER KISAYOL ERİŞİM BUNLARA DİKKAT MULTIMEDYA ÖNEMLİ ADRESLER
         
Müdürlüğümüz Hakkında     Fotoğraf Albümleri T.C.Sağlık Bakanlığı
Halk Sağlığı Müdürü     Video Galerileri Türkiye Halk Sağlığı Kurumu
Halk Sağlığı Müdür Yardımcısı     Slayt & Video İndir Artvin Valiliği
      Formlar & Dökümanlar Artvin İl Sağlık Müdürlüğü
Aile Hekimliği ve Toplum Sağlığı Şubesi       Artvin Kamu Hastaneleri Birliği
Bulaşıcı Olmayan Hastalıklar, Programlar ve Kanser Şubesi       Artvin Sağlık Facebook'ta
Bulaşıcı Hastalıklar, Çevre ve Çalışan Sağlığı Şubesi        
Destek Hizmetleri Şubesi        
-        
  
  ARTVİN HALK SAĞLIĞI MÜDÜRLÜĞÜ RESMİ WEB SİTESİ - İletişim artvin@artvin.hsm.saglik.gov.tr
 
  T.C. Sağlık Bakanlığı | Artvin Halk Sağlığı Müdürlüğü | Altyapı: MyDesign Haber Sistemi
  Bu Site Artvin Halk Sağlığı Müdürlüğü Bilgi İşlemi Tarafından Kontrol Edilmektedir.
|
Tavsiye Edilen Browser : Internet Explorer 9