Artvin Halk Sağlığı Müdürlüğü
ANASAYFA THSK MÜDÜRLÜĞÜMÜZ ŞUBELERİMİZ AİLE HEKİMLİĞİ HABER DUYURU FACEBOOK'TA BİZ BİZE YAZIN İLETİŞİM

HALK SAĞLIĞI MÜDÜRLÜĞÜ

 »  Müdürlüğümüz Hakkında
   »  Teşkilat Şeması
   »  Halk Sağlığı Müdürü
   »  Halk Sağlığı Müdür Yardımcısı
   »  Şubelerimiz

HİZMET STANDARTLARI


E-POSTA GİRİŞİ


İSHAL VAKALARIYLA İLGİLİ GENEL AÇIKLAMALAR

İSHAL VAKALARIYLA İLGİLİ GENEL AÇIKLAMALAR

Artvin HSM

İSHAL VAKALARIYLA İLGİLİ GENEL AÇIKLAMALAR

Dünya Sağlık Örgütü ve Türkiye Halk Sağlığı Kurumu Erken Uyarı Cevap ve Saha Epidemiyolojisi Başkanlığınca yapılan araştırmalarda havaların sıcak olduğu yaz aylarında diğer aylara göre vaka sayılarının fazla olduğu tespit edilmiştir. Buna neden olarak da aşırı sıvı kaybına bağlı barsak florasının bozulması, kontrolü olmayan suların tüketimi (köylerde veya yaylalarda çıkan temiz olduğu düşünülen sular, güneş altında soğuk zincir kuralları ihlal edilmiş ambalajlı sular), hijyen kurallarına uyulmadan fazla miktarda çiğ sebze-meyve tüketimi, seyahat fazlalığı, evlerde veya dışarda yenilen bozulmuş veya bozulmaya yakın yiyecekler, damak zevki olarak alışık olunmayan farklı yiyecekler vb. sayılabilir.

Enteritin nedenleri arasında çoğunlukla enfeksiyon viral ajanlar (enterovirüs, rotavirus) bulunmaktadır. Enteritten korunmak için; sanitasyon ve hijyen kurallarına dikkat edilmeli, el yıkama kurallarına uyulmalı, hastanın gıda ile uğraşması engellenmeli, yiyecek ve içecek tüketiminde dikkatli olunmalıdır.

Tedavisi sebebe yönelik olarak yapılır. Tedavide kaybedilen suyun ve tuzun yerine konması ilk adımdır. Şikâyetleri arttırabilecek gıdalardan (baharatlı, yağlı, kızartma, yüksek fiber içeren, çiğ, sütlü vb.) uzak durmak gerekir. Hastalık sırasında bol sulu, iyi pişmiş, karbonhidrat ağırlıklı, az yağlı gıdalar tercih edilmelidir ve bol sıvı tüketilmelidir.

15.07.2017 tarihi itibariyle Müdürlüğümüz Bulaşıcı Hastalıklar Şube Müdürlüğümüzce yapılan değerlendirmede;

Temmuz ayı içerisinde Merkezdeki sağlık birimlerimize 01-07-2017 ile 14-07-2017 tarihleri arasındaki Akut Gastroenterit (AGE) şikâyetiyle başvuranların sayı toplam 102’dir. Türkiye Halk Sağlığı Kurumu Erken Uyarı Cevap ve Saha Epidemiyolojisi Başkanlığı ile Entegre olan sistemimizde AGE vakaları anlık izlenerek elektronik ortamda takip edilmektedir. Hastaneye müracaatların Salgın olarak kabul edilebilmesi için bir önceki yıl aynı tarihler arasındaki vakaların belli bir oranda yüksek çıkması gerekmektedir. Geçen yılın aynı dönemine ait toplam vaka sayısı 124’tür. Yapılan araştırmalarda sağlık birimlerine müracaat vakaların genelde dışarıdan gelen (yaz tatili için il, ilçe köylerine dönenler, festivaller nedeniyle il dışından gelenler, tur şirketleriyle doğa turizmi için ilimizi ziyaret edenler vb.) kişilerde görüldüğü saptanmıştır.

Artvin il merkezinde 4 adet içme kullanma suyu şebeke hattı mevcut olup bunlar Kafkasör Mezra mevkiinden gelen Oluklu, Genya mevkiinden gelen Naşot, Yokuş dibi mevkiinden gelen Abazoğlu ile Çoruh Kuyu Suyu hatlarıdır. 2017 yılında bu şebeke güzergâhlarındaki noktalardan alınan su numunelerinde her hangi bir kirlilik saptanmamıştır. Ayrıca son döneme ait (16.06.2017-14.07.2017 tarihleri arasındaki) bakiye klor ölçümü 0,2-04 ppm makül seviyededir.

Bununla beraber merkez şehir şebekelerinden alınan ve Erzurum Halk Sağlığı laboratuvarında yapılan denetim izlemesi tahlil sonucunda yapılan kimyasal analiz parametrelerinde de herhangi bir yükseklik söz konusu değildir.

Kamuoyuna saygıyla duyurulur.

Bu sayfa 246 defa görüntülenmiştir   |   Bu sayfayı Word'e aktar

HABERLER

SAĞLIK OKUYAZARLIĞI

SAĞLIK OKUYAZARLIĞI Artvin HSM

DİYABET İLE MÜCADELE VE AKILCI İLAÇ EĞİTİM TOPLANTISI

DİYABET İLE MÜCADELE VE AKILCI İLAÇ EĞİTİM TOPLANTISI Artvin HSM
   YÖNETİM ŞEMASI - BİRİMLER KISAYOL ERİŞİM BUNLARA DİKKAT MULTIMEDYA ÖNEMLİ ADRESLER
         
Müdürlüğümüz Hakkında     Fotoğraf Albümleri T.C.Sağlık Bakanlığı
Halk Sağlığı Müdürü     Video Galerileri Türkiye Halk Sağlığı Kurumu
Halk Sağlığı Müdür Yardımcısı     Slayt & Video İndir Artvin Valiliği
      Formlar & Dökümanlar Artvin İl Sağlık Müdürlüğü
Aile Hekimliği ve Toplum Sağlığı Şubesi       Artvin Kamu Hastaneleri Birliği
Bulaşıcı Olmayan Hastalıklar, Programlar ve Kanser Şubesi       Artvin Sağlık Facebook'ta
Bulaşıcı Hastalıklar, Çevre ve Çalışan Sağlığı Şubesi        
Destek Hizmetleri Şubesi        
-        
  
  ARTVİN HALK SAĞLIĞI MÜDÜRLÜĞÜ RESMİ WEB SİTESİ - İletişim artvin@artvin.hsm.saglik.gov.tr
 
  T.C. Sağlık Bakanlığı | Artvin Halk Sağlığı Müdürlüğü | Altyapı: MyDesign Haber Sistemi
  Bu Site Artvin Halk Sağlığı Müdürlüğü Bilgi İşlemi Tarafından Kontrol Edilmektedir.
|
Tavsiye Edilen Browser : Internet Explorer 9